Життя після кардіохірургічного втручання

Будь яке хірургічне втручання на серці - це складна операція. Вона проводиться для поліпшення кровопостачання міокарда, усунення або зменшення симптомів ішемічної хвороби серця (ІХС), зниження ризику серцевого нападу і запобігання розвитку хронічної серцевої недостатності (або її уповільнення).

читати далі
зв'язатись з нами

На жаль, АКШ, чи заміна клапанів, не лікує пацієнтів від ішемічної хвороби серця. Незважаючи на всю свою серйозність і масштабність, операція є всього лише засобом симптоматичної терапії.

Вона покращує якість життя і її тривалість, але не дає пацієнтам підстав вважати себе повністю здоровими. Крім того, можливі численні ускладнення. Одними з найбільш неприємних є закриття шунтів, або дисфункція клапанів. Вона зводить нанівець досягнуті терапевтичні ефекти операції.

Пацієнт, після втручань на серці, повинен докласти максимум зусиль для того, щоб отримати максимально «довгограючий» результат. Так, тут немає помилки: результати залежать не тільки від таланту хірургів і реабілітолога й, головним чином, від самого пацієнта, від того, наскільки ретельно він буде стежити за своїм здоров'ям і дотримуватися рекомендацій.

Загальні рекомендації

Після того як пацієнта випишуть з лікарні, він повинен відразу ж приступити до дотримання необхідних загальних правил

1

Відразу після закінчення стаціонарного лікування рекомендується пройти спеціалізовану програму кардіологічної реабілітації в санаторії особам, які перенесли АКШ. Якщо реабілітація проходить вдома (або якщо у пацієнта «перерва» між лікарнею і санаторієм, і він проводить цей час вдома), необхідно приділяти подвійну увагу виконанню порад лікаря.

2

Якщо пацієнт раніше не дотримувався дієти, рекомендованої при серцево-судинних захворюваннях, він повинен негайно перейти на неї. Обов'язкове обмеження калорійності, тваринних жирів, вуглеводів і кухонної солі, збагачення раціону рослинною їжею, рослинними оліями і білковими продуктами!

3

Життєво важливо продовжувати прийом препаратів, призначених лікарем у зазначених дозах. При складних схемах медикаментозної терапії слід розбиратися в них і розподіляти препарати відповідно до прийомів. Існують спеціальні коробки з таблетками, які можна використовувати, щоб не забувати вчасно приймати ліки.

4

Деякі люди не поспішають обмежувати себе в звичній діяльності, продовжують курити і вживати алкоголь: впевнені, що «якщо трохи, то можна». Не треба! Шкідливі звички повинні бути виключені зі свого життя повністю.

5

Бажано навчитися навичкам самоконтролю: стежити за своїм здоров'ям і оцінювати його зміни. Важливо вміти рахувати пульс, вимірювати артеріальний тиск, визначати наявність набряків і т.д. Всьому цьому вчить пацієнта кардіолог.

6

Дотримуйтесь рекомендацій хірурга. На момент виписки ще не відбувається повного загоєння післяопераційних ран на грудях і кінцівках (в місцях взяття шунта), тому потрібно буде робити перев'язки і йти до лікаря для зняття швів в зазначений час. Крім того, через транзиторне порушення венозного кровообігу після взяття шунта може виникнути транзиторний набряк нижніх кінцівок. Щоб його знизити, еластичні панчохи слід носити до 6-8 тижнів після операції.

7

У перші тижні після операції рекомендується прагнути перебувати в оптимальному температурному режимі. Влітку або взимку не варто планувати тривалі прогулянки, також не рекомендується відвідувати лазню і сауну.

Фізична активність

При плануванні навантажень не обійтися без участі кардіолога й лікаря ЛФК. Звичайно, можна зробити це самостійно, інтуїтивно визначаючи ступінь навантаження і відстежуючи зміни у своєму самопочутті. Але це може бути небезпечно, особливо в пацієнтів із безболісною ішемією міокарда, які не відчувають нападів стенокардії, симптомів захворювання. Це одна з причин, чому це так важливо в санаторії. Там режим і порядок тренувань підбираються для пацієнта фахівцями за індивідуальною схемою. Самі заняття проводяться під контролем лікарів, а програма фізичних навантажень побудована таким чином, щоби пацієнтперебував у безпеці, у найкоротші терміни він максимально розширив свої фізичні можливості.

У відновний період використовуються такі види навантажень, як кардіо вправи, дозована ходьба, ходьба по сходах, їзда на велосипеді. Коли пацієнт після санаторію буде тренуватися самостійно, йому потрібно буде контролювати пульс і тиск під час і після занять, щоб вони не піднімалися занадто сильно.

Лікувальна Фізкультура повинна стати невід’ємною частиною життя. Вона не тільки надає лікувальну дію на серцево-судинну систему, а знижує ризик ускладнень і продовжує «термін придатності» операції. Також Навантаження допомагає боротися з депресивними розладами, покращує настрій емоційний фон, позитивно впливає на якість сну, знижує шкідливий вплив стресу.Силові тренування (баскетбол, футбол, підйом штанги, бокс і т.д.) після АКШ протипоказані.Через кілька місяців після операції людина в ідеалі має бути в набагато кращій фізичній формі, ніж до втручання. Він ходить, бігає, піднімається по сходах, може займатися різними видами спорту, плавати, кататися на лижах і т.д.

Інтимне життя

Часто, заміну клапану чи вінцевих судин не літнім людям, а людям зрілого віку, у яких ще повноцінне статеве життя. Природно, що операція і післяопераційний період змушують людину зробити паузу в подружніх відносинах. Однак після поліпшення стану, за бажанням хворого, можна й навіть потрібно її продовжувати.

Неможна однозначно відповісти на питання «коли можна починати займатися сексомпісля операції на серці?» Сексуальні потреби й терміни відновлення лібідо варіюються від людини до людини. Найкраще орієнтуватися на самопочуття. Якщо в пацієнта є бажання повернутися до інтимного життя, перешкод для цього немає. Як Правило, більшість людей, які відновлюють статеве життя після операції, роблять це протягом 3 місяців після втручання.

Ряд рекомендацій щодо сексуального життя:
• Якщо перед навантаженнями лікар рекомендував пацієнту приймати нітрогліцерин, перед заняттям сексом слід прийняти таблетку препарату.
• Поки грудина не заживе (2–3 місяці після операції), необхідно уникати положень, при яких навантаження припадає на груди й руки пацієнта.
• У перші тижні пацієнту слід уникати занадто активної поведінки під час сексу.

Подорож

Керувати автомобілем можна через 4 тижні після операції. До цього часу стан людини вже неухильно поліпшується, так що він цілком здатний переносити таке навантаження, як водіння і бути досить уважним на дорозі.

Можливість Здійснювати тривалі подорожі, а також літати на літаку слід обговорити з лікарем. Як правило, перешкод для цього немає. Однак протягом 1,5–2 місяців навіть у нормальному стані не варто здійснювати перельоти зі зміною великої кількості часових поясів і подорожувати в місця, де клімат значно відрізняється від місцевого. Не рекомендується вибирати високогір’я в якості місць для відпочинку.

Робота та інвалідність

Відновлення працездатності після аортокоронарного шунтування можливо, а конкретні терміни його залежать від сфери, у якій зайнята людина. Особи із сидячою роботою і зайняті інтелектуальною працею можуть бути визнані непрацездатними вже через 1, 5 місяці, та навіть раніше. Ті, чия діяльність була пов’язана з фізичними навантаженнями довго, відновлюють працездатність або зовсім відчувають необхідність змінити умови праці на більш легкі.

У деяких випадках, якщо людина не може повернутися на роботу за станом здоров’я, йому присвоюється група інвалідності. Щоб визнати людину інвалідом, він проходить спеціальну комісію, яка проводиться після закінчення періоду стаціонарного лікування і реабілітації. Група інвалідності визначається індивідуально в кожній конкретній ситуації.

Скільки живуть люди після втручань?

Люди із серйозними проблемами зі здоров’ям, люди похилого віку, а також ті, хто не дотримується рекомендацій способу життя, зазвичай живуть небагато, так як усі ці фактори підвищують ризик ускладнень хірургічного втручання, включаючи інфаркт міокарда й закриття шунтів, просування сердечної недотатності.

Однак якщо людина підходить до лікування відповідально, слідує рекомендаціям і веде правильний спосіб життя, вона може продовжити своє життя на роки й десятиліття. Головне — методично, постійно лікуватися під наглядом знаючих фахівців.

Говорячи про тривалість, доводиться ще раз згадати про проведення кардіологічної реабілітації в санаторії. Застосування комплексу оздоровчих методик у перші тижні після операції закладає фундамент успішного відновлення здоров’я, надає пацієнтові впевненості в собі, об’єктивно покращує результати операції.

Контакти

м. Тернопіль, вул. Романа Купчинського 14 КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» Кардіологічний корпус, 2 Поверх

Телефон: +380 67 303 9549

Графік роботи:
Пн - Пт: 9.00 - 18.00
Сб: 9.00 - 12.00
Нд: вихідний

зв'язатись з нами