Атеросклероз

Про причини та перебіг облітеруючого атеросклерозу: від симптомів до лікування та профілактики. Все, що потрібно знати, щоб зберегти здоров'я серця та судин.

читати далі
зв'язатись з нами

Найбільш часта причина порушення кровопостачання атеросклероз (атеротромбоз) – відкладення холестерину в судинній стінці. Це призводить до утворення так званих бляшок, що звужують або повністю закривають просвіт судини. Подібні бляшки можуть утворюватися і в артеріях ніг (стегнових, підколінних і гомілкових артеріях), звужуючи і / або закупорюючи їх. При звуженні або оклюзії клубових, стегнових артерій в ноги не надходить кров і кисень в достатній кількості, якої вони потребують, В результаті зменшується кровопостачання однієї або обох ніг. Цю нестачу кисню називають ішемією, що викликає біль. У важких випадках можуть розвинутися трофічні виразки і гангрена, що може привести до ампутації кінцівки. Однак це відбувається рідко: при прогресуванні атеросклерозу і при відсутності лікуванні.

закупорка лівої клубової артерії
закупорка підколінної артерії
виражений стеноз ниркових артерій

Що передує атеросклерозу?

Для даного захворювання існують свої фактори ризику. Атеросклероз розвивається як наслідок:

  • тютюнопаління
  • артеріальної гіпертензії(систолічний АТ > 140 мм рт.ст. діастолічний АТ > 90 ммрт.ст.)
  • порушення вуглеводного обміну (гіперглікемія, цукрового діабету)
  • ожиріння
  • гіпергомоцистеїнемія
  • дисліпідемії (підвищення вмісту в крові окремих холестеринових фракцій)
  • нераціонального харчування (вживання великої кількості жирів і вуглеводів)
  • малорухливого способу життя (гіподинамія)
  • частих стресів
  • спадкової схильності

Симптоми Атеросклерозу

При атеросклерозі сонних і хребтових артерій можуть з'являтися запаморочення, головний біль, непритомність, порушення координації рухів. У пацієнта спостерігається нечіткість мови, короткочасні проблеми із зором. Також ці ознаки характерні для атеросклерозу судин головного мозку.

Формування ускладненої атеросклеротичної бляшки виникає внаслідок прогресування процесу. Відбувається значне збільшення ліпідного ядра, підвищення агрегації (склеювання) тромбоцитів, розвиток крововиливів у бляшку, стоншення її фіброзної капсули та руйнування покришки бляшки з утворенням тріщин, розривів і атеросклеротичних виразок. На основі виразок утворюються тромби, а згодом — атерокальциноз (відкладення солей кальцію в атероматозні маси, структуру бляшки). Головним наслідком формування ускладненої атеросклеротичної бляшки є утворення пристінкового тромбу, який раптово та різко обмежує кровоплин в артерії. Атеросклероз брахіоцефальних артерій (БЦА) загрожує ішемічним інсультом (інфарктом мозку).

Також до факторів ризику відносять вік (люди старше 50–60 років) та чоловічу стать.

Такі фактори, як тютюнопаління, гіподинамія та харчові звички, стосуються способу життя: вони можуть бути модифіковані (піддаються корекції). Підвищення рівня артеріального тиску, цукровий діабет 2-го типу і дисліпідемії. Вік, чоловіча стать і спадковість належать до немодифікованих факторів ризику.

Консервативне лікування. Оптимальна медикментозна терапія можлива, якщо стеноз на рівні бляшки < 60% і жодним чином себе не проявляв (безсимптомний перебіг):

  • немає ішемічних вогнищ за даними МРТ чи МСКТ головного мозку в басейні ураженої атеросклерозом артерії
  • не було жодного епізоду появи неврологічного дефіциту (транзиторної ішемічної атаки) який би відповідав порушенню кровопостачання зони мозку, якаотримує кров з басейну стенозованої атеросклеротичною бляшкою артерії
  • Відсутність характерних рис ускладненої атеросклеротичної бляшки за даними проведених обстежень. Наявність атеросклеротичних виразок та ознак руйнування покришки бляшки навіть при невеликих стенозах є показом до ендоваскулярного стентування або каротидної ендартеректомії (хірургічного видалення бляшки)

На початкових стадіях захворювання зустрічаються біль, м’язовий спазм, втома в ногах при ходьбі. Наприклад, людина проходить 100 метрів і виник напад болю в м’язах ніг змушує його зупинитися, через деякий час біль минає і він йде далі. Саме такі болі називаються «переміжною кульгавістю». З прогресуванням захворювання зменшується відстань, яку можна пройти без зупинки. Подальше прогресування захворювання призводить до появи постійного болюв пальцях або стопі не тільки під час ходьби, але і в спокої. Відсутність лікування призведе до розвитку останньої стадії хвороби – гангрени пальців або стопи, що може спричинити за собою необхідність ампутації хворої ноги. Ампутація в 10-40% випадків призводить до смерті. Крім того, після ампутації більшість пацієнтів гине протягом 2-3 років.

Симптоми, які такожможуть зустрічатися:

  • Важкий біль, оніміння в кінцівці
  • Рани на пальцях або гомілках, що не загоюються
  • Лущення шкіри, тріщини на шкірі, які можуть стати “вхідними воротами” для інфекцій
  • Гангрена, яка призводить до ампутації
  • Якщо у Вас є будь-який з перерахованих вище симптомів, Вам слід негайно звернутися до судинного хірурга, щоб запобігти ампутації кінцівки.
процес балоної ангіопластики
відновлена прохідність судини

ПРИЧИНИ ОБЛІТЕРУЮЧОГО ЗАХВОРЮВАННЯ АРТЕРІЙ

Атеросклероз є основною причиною облітерируючих захворювань артерій нижніх кінцівок.

Необхідні обстеження:

  1. Ультразвукова доплерографія з вимірюванням плечо-гомілкового індексу. Дає можливість визначити рівень атеросклеротичної оклюзії і ступінь кровопостачання дистальних відділів ураженої кінцівки.
  2. Рентгенівська ангіографія. Вона дозволяє визначити локалізацію і протяжність патологічного процесу, ступінь ураження артерій (оклюзія, стеноз).
  3. Спіральна комп’ютерна томо ангіографія і магнітно-резонансна контрастна ангіографія не поступається рентгенівської за якістю інформації, але не вимагає госпіталізації відрізняється високою небезпекою для пацієнтів, так як контраст вводиться внутрішньовенно.

лікування

Атеросклероз - постійно прогресуюча хвороба. Єдина боротьба знею - уповільнення росту бляшок та профілактика ускладнень, що включає в себе відмову від куріння, підтримку нормальної ваги (тобто вживання знежиреної і їбілкової їжі). Якщо страждаєте на цукровий діабет, то підтримувати нормальний рівень цукру в крові, а також дотримуватися особистої гігієни ніг (добре пристосоване і м’яке взуття та догляд за нігтями стоп).

Лікування атеросклеротичних уражень повинно бути комплексним і безперервним. Тільки такий підхід дозволяє на довгі роки зберегти життєву і фізичну активність. Консервативне лікування має на увазі зменшення швидкості прогресування атеросклерозу, зниження ризику тромботичних ускладнень. Терапевтичні засоби дають позитивний ефект лише після багатомісячного прийому, і в подібній ситуації їх слід розглядати як обов’язкове доповнення до хірургічного лікування.

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування показане при значному зниженні якості життя через атеросклеротичні ураження. Полягає у видаленні атеросклеротичної бляшки, що закриває просвіт артерії абостворенні обхідного шляху (шунтування). При оклюзії або стенозі клубової артерії виконується аорто-стегнове або аортобіфуркаційно-стегнове шунтування. Приураженні стегнової артерії виконується стегно-підколінне шунтування або профундопластику.


Ендоваскулярне лікування

При ураженні клубової артерії успішно використовується ангіопластика і стентування артерії. Ангіопластика – спосіб розширення внутрішнього просвіту судин за допомогою спеціального балона. При цьому фахівець – інтервенційний радіолог через невеликий прокол вводить тонку трубочку (катетер) і підводить до звуженої ділянки судини, під контролем рентгенівських променів. Балон розширюється, розсуваючи атеросклеротичні бляшки, і кровотік по судині відновлюється. У ряді випадків після цього встановлюють металевий каркас – стент, який дозволяє зберегти досягнутий результат.

Контакти

м. Тернопіль, вул. Романа Купчинського 14 КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» Кардіологічний корпус, 2 Поверх

Телефон: +380 67 303 9549

Графік роботи:
Пн - Пт: 9.00 - 18.00
Сб: 9.00 - 12.00
Нд: вихідний

зв'язатись з нами