Ішемічний Інсульт

За даними досліджень Global Burden of Disease Study (GBD). У 2019 р. Україна мала одні з найвищих показників захворюваності та смертності від інсульту в світі. Згідно з оцінками GBD, в Україні було зареєстровано 127,5 тис. випадків інсульту, з них 93,4 тис. мали летальний наслідок. За даними статистики, поширеність інсульту в Україні є найвищою серед країн Європи і становить 289,4 на 100 тис. населення.

читати далі
зв'язатись з нами
гострий мозковий інсульт
після оперативного втручання

Що таке ішемічний інсульт?

За своїм визначенням ішемічний інсульт (далі ІІ) — це смерть клітин та тканин, власне мозкових, через недостатнє кровопостачання. ІІ — це не самостійне захворювання, а загрозливий наслідок захворювань судин та серця. Тому причину інсульту потрібно шукати саме досліджуючи судини.  ІІ виявляють у 13,7 млн осіб щорічно, з них 5,5 млн помирають. Порушення мозкового кровообігу посідає друге місце серед причин смертності у світі.

що може призвести до інсульту?

Дуже часто до нас звертаються пацієнтиіз різноманітними обстеженнями головного мозку: КТ, МРТ, але чи цього достатньодля прийняття рішень  у лікуванні? Нажаль — ні. Часто різні спеціалісти призначають ці обстеження при підозрі на ІІ,але роблять акцент на пошуку мертвих клітин мозку, що вже втраченібезповоротно, а не на пошуку захворювань судин, що призвели до цього та можутьпризвести до повторного інсульту. Тому найбільшу інформативність несуть тількиобстеження церебральних судин.

Обираємо вид обстеження церебральних судин

Перше, що потрібно пам'ятати — судини які кровопостачають голоний мозок — знаходяться не тільки в черепі, там тільки їхні кінцеві гілочки. Початок судини беруть із дуги аорти — на декілька сантиметрів вище від серця. Загалом методів обстежень судин є надзвичайно багато, кожен з яких має свої недоліки та переваги.

ЦАГ (церебральна ангіографія) — є золотим стандартом діагностики судинних захворювань. Тілький цей метод діагности дає можливість не тільки виявити захворювання, але і дати відповідьна питання: як це пролікувати

КТ-ангіографія судин голови та шиї віддуги аорти — стандартний метод для обстеження судин, який виконується швидко та дає можливість візуалізувати проблему, тому є у більшості світових протоколів для хворих з інсультом. Даний метод дозволить у більшості випадків візуалізувати проблему — але не завжди дасть відповідь яким способом із нею справитися. МР-ангіографія — по інформативності співставима з КТ.

УЗ діагностика — найменш інвазивний, найменш коштовний та найменш інформативний метод обстеження. Найбільша користь від УЗД — спостереження за пацієнтами після проведених операцій на сонних артеріях. Та первинного обстеження практично здорових пацієнтів. Отримані результати напряму залежать від лікаря, що проводить діагностику.

Чи небезпечна ЦАГ?

ЦАГ — це інвазивна процедура, що виконується в операційній. Всі ризики від процедури залежать від тяжкості та ступеню ураження артеріальних судин у кожного пацієнта. Частота  ускладнень — не перевищує 0.08%. Під час втручання— можливі травмування судинної стінки в її ослаблених місцях і як результат —виникнення геморагічних та емболічних подій, що є у більшості випадків тимчасовими.

Що найважливіше при лікуванні гострого ІІ?

Найважливішим чинником лікування гострого ІІ є час. Пацієнт з ІІ втрачає 1,9 млн клітин мозку, близько 140 млрд нервових зв’язків і 12 км нервових волокон щохвилини. Мозок старіє (за рахунок загибелі клітин) на 3,6 року за кожну годину без кровопостачання. Для того, щоб скоротити час від початку захворювання — до відкриття судини створені маршрути пацієнтів та розроблені внутрішньолікарняні протоколи допомоги пацієнтам.

Який найбільш ефективний метод лікування ІІ?

Станом на сьогодні найбільш ефективним способом лікування інсульту - є механічна тромбектомія. Ефективність застосування тільки тромболізису, лише у межах 30%,  що разом із рядом протипоказів та наявністюбільш обмеженого часового вікна -  не даєзмоги допомогти багатьом пацієнтам і отримати хороші результати. В умовах нашої лікарні — ми практикуємо виключно комбінування хірургічного лікування гострих інсультів за допомогою механічної тромбекстракції та медикаментозного тромболізису, що дає можливість відкрити закупорену судину у понад 90%пацієнтів та зупинити прогресування інсульту.

Чи небезпечне стентування судин головного мозку?

Сама процедура несе такі ж ризики як і діагностична ЦАГ. Найбільші ризики негативних наслідків — при відмові відпроцедури, ніж при будь-яких ускладнення, що виникли під час процедури. В післяопераційному періоді є велика імовірність розвитку крововиливів пов'язанихбільше із некерованою артеріальною гіпертензію, також - при пізніх термінах втручань та великій зоні уже сформованої ішемії (мертвої тканини мозку).  Бездіяльність при наявних показах до тромбектомії — доведено веде до глибшої інвалідизації та збільшує смертність.

реабілітація після стентування

Якщо церебральне стентування проведене до виникнення інсульту з метою відновлення достатнього кровотоку — спостереження за пацієнтом проводиться протягом 2-3х діб. Після чого пацієнт готовий повертатися до свого повсякденного ритму життя. Тяжкі фізичні навантаження слід уникати перші 6-12 місяців. До активного способу життя — рекомендовано повертатися в перші дні після операції. Для пацієнтів що поступили у тяжкому стані — разом із фізичними терапевтами підбираємо індивідуальний план відновлення та реабілітації.

Контакти

м. Тернопіль, вул. Романа Купчинського 14 КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» Кардіологічний корпус, 2 Поверх

Телефон: +380 67 303 9549

Графік роботи:
Пн - Пт: 9.00 - 18.00
Сб: 9.00 - 12.00
Нд: вихідний

зв'язатись з нами